O nás

Titulní stránka / O nás

O nás

Historie

Firma Brabenec, spol. s r.o. byla založena v roce 1922 v Lesonicích. Tehdy měla 2 společníky a jmenovala se Böhm a Brabenec. V roce 1930 se Jan Brabenec přesunul i s rodinou do nedaleké Želetavy a začal podnikat samostatně. V meziválečném období se strojírna zabývá především výrobou a opravami zemědělských strojů, technologiemi pro lihovary, pivovary a bramborárny. Ovšem strojírna v meziválečném období byla naprosto univerzální dílnou, která uměla vyrobit vše z kovu. Nebylo tedy výjimkou, že se v dílně opravovali a i vyráběli náhradní díly na osobní i nákladní automobily. A tak se také čas od času stávalo, že přišla objednávka na výrobu kamen. Tehdy se strojírna ještě kachlovým nezabývala. Vznikali tedy různé kopie plechových kamen té doby od bubínků po satanky. Dlužno dodat, že kamna jako produkt byl pro firmu Brabenec naprosto okrajovou záležitostí a tudíž nemělo smysl se vývojem vlastních kamen vůbec zabývat. Technologicky velice podobným výrobkem a jeho vývojem se ale firma Brabenec zabývala intenzivně v meziválečném období i v době 2. Světové války. Jednalo se o dřevoplynový generátor, kterým se nejčastěji poháněly dnes by se řeklo „užitkové vozy“, zkrátka malé náklaďáčky pro živnostníky. Dal se ale využít k pohánění i dalších strojů, jako byly například mlátičky, šrotovací stroje a jiné.

Po roce 1945 nastalo období růstu a skutečně to 3 roky vypadalo, že se blýská na lepší časy. Pan Josef Brabenec (syn Jana zakladatele) se tedy rozhodl, že rozšíří strojírnu o novou výrobní halu a roce 1946 si vzal od banky půjčku a halu postavil. O 2 roky později ale nastal zásadní zlom. Znárodnění strojírny proběhlo fakticky v roce 1950, kdy pan Josef Brabenec podepsal nájemní smlouvu s národním podnikem Kovoslužba. Samotný proces znárodnění byl z dnešního pohledu v podstatě legálním právním úkonem v podobě nájemní smlouvy, i když krajně nevýhodné pro pronajímatele. Pro dokreslení situace uvedu, že pan Brabenec splácel úvěr bance ještě do roku 1965 a výše ročního nájemného na jeho pokrytí rozhodně nestačila. Musel jej tedy doplácet i ze svého platu. Komunistická strana potřebovala strojírnu funkční a pan Brabenec neměl tušení, jak dlouho se vláda jedné strany v české kotlině udrží. Uzavřeli tedy dohodu, že pan Brabenec bude ve strojírně nadále ředitelem. Jak ovšem postupovala normalizace, nebyl tento stav udržitelný, a v 70. letech pan Brabenec strojírnu opouští i z důvodu důchodového věku.

Současnost

V roce 1993 došlo k restitučnímu řízení a původní část strojíren byla navrácena paní Brabencové a jejím synům Josefovi a Jiřímu. Ti založili firmu Brabenec, spol. s r.o. a začíná se psát nová etapa firmy.

Rozbíhá se strojírenská výroba v původních prostorách staré strojírny. Základním výrobním programem jsou zkušební stanice na ověřování vodoměrů, které jsou realizovány pro obchodní značkou ENBRA. Výroba se postupně rozrůstá a firma přistavuje halu. Ta ovšem velice brzy nestačí a tak strojírna Brabenec kupuje naproti hlavní silnici areál bývalých stavebnin a postupně buduje 2 výrobní haly a administrativní budovu.

V roce 1996 se Josef Brabenec rozhodl, že si domů pořídí kamna. Na trhu se mu ovšem žádná nelíbila. Nutno dodat, že trh s kamny v ČR roce 1996 vypadal úplně jinak než dnes. A tak se rozhodl, že si je ve strojírnách vyrobí sám. Základem byla a je železná vložka a tudíž nebyl problém s výrobou. Složitější se ukázala práce s kachlí, ale i to se nakonec ukázalo jako řešitelné a tak vznikly první kusy Želetavských kamen pro známé a přátele. Ukázalo se ovšem, že se kamna dotazuje stále více zájemců a tak se šlo v roce 2000 s kůží (tedy pardon s kamny) na trh. Proběhla certifikace základní řady vložek a kamna se začala prodávat pod obchodní značkou ENBRA. Od roku 2012 se 4. generace rodinné firmy Brabenec rozhodla, že se vrátí k původnímu názvu Želetavská kamna. Malá manufaktura v Želetavě vyrábí malosériová a zakázková kamna, která si nachází své zákazníky především tam, kde hledají krásné, originální a profesionální vytápění dřevem a ne plechovou krabici z hobby marketu, kterou maximálně někdo obloží „koupelnovým obkladem“ a prodává je jako „kachlová kamna“.

Strojírenská část se realizuje zakázky a kooperační spolupráci převážně se zahraničními partnery. Hlavním obchodním partnerem je holandská firma RAVO-FAYAT group, která již 50 let vyrábí a prodává uklízecí vozy vysoké kvality. Další produkty a zákazníky najdete v sekci produkty a reference.

Firma pracuje se systémem řízení kvality ISO 9001:2009, na který je úspěšně certifikována. Jako jeden z hlavních výrobních procesů je svařování různých typů materiálů a různými metodami. Proto má firma Brabenec tento proces certifikovaný zvlášť normou ČSN EN ISO 3834–2:2006.

Třebíčsko nejen z nebe

Vážení přátelé, kolegové, partneři, kamarádi,
rozhodli jsme se být partnerem této nádherné knihy Třebíšsko z nebe. Z ptačího pohledu krásně ukazuje kraj, který je místem, kde podnikáme, který budujeme, kde žijeme.

V Želetavě působíme již po čtyři generace. Jan Brabenec založil svou strijírnu v roce 1922 a v roce 1930 se přestěhoval do Želetavy. Následně kvůli politickým a válečným bouřím, které se ve 20. století prohnaly naší zemí, přešla strojírna z rodinných rukou do rukou státu. Po sametové revoluci byla strojírna Brabenec obnovena, zároveň byla založena také firma Strojmont CZ a.s. a konečně roku 2000 značka Želetavská kamna. Roku 2019 se kruh uzařel, strojírny v Želetavě se opět spojily a po téměř 70 letech vykročily na společnou cestu.

Za těch 100 let existence želetavských strojíren se jejich stopa do tváře krajiny Třebíčska otiskla silně a nesmazatelně. Přejeme Vám při hledání těchto stop z ptačí perspektivy krásný zážitek.

Luboš Bervida

Třebíčsko nejen z nebe

2009–2015 © STROJÍRNY BRABENEC, tel.: +420 568 455 238, fax: +420 568 455 120, e-mail: kamna@brabenec.info nahoru